Kije do Nordic Walking – jak wybrać? Poradnik

Bardzo często na treningach jestem pytany, jakie kije do nordic walking powinnam/powinienem kupić. W odpowiedzi przygotowałem ten krótki poradnik. Zachęcam Cię też do przeczytania tekstu o Nordic walking na moim blogu

trening nordic walking w Łodzi
Spacer z kijami do nordic walking

Dlaczego specjalne kije do nordic walking?

Na początku też sobie zadawałem to pytanie i chodziłem z kijami trekkingowymi. Do czasu, aż zapisałem się na profesjonalne szkolenie nordic walking i na własnej skórze przekonałem się, jaką różnicę robią dobre kije i o ile przyjemniej i wygodniej się z nimi chodzi. Możesz uwierzyć mi na słowo, że specjalistyczne kije są konieczne lub pożyczyć od kogoś, kto już takie kije posiada i sprawdzić moje informacje w praktyce.

Na pierwszy trening polecam nie kupować kijów, tylko pożyczyć od znajomych, a dopiero po konsultacji z instruktorem dobrać odpowiedni dla siebie sprzęt. Jeżeli zgłosisz się do mnie na naukę, mam zapasowe kije do wypożyczenia dla jednego klienta.

W tekście są linki afiliacyjne, które prowadzą do sklepów lub Ceneo.

Czym powinny się charakteryzować kije kupowane przez początkującego?

Po pierwsze powinny być składane/regulowane. W początkowej fazie nauki doświadczamy, jaka wysokość kijków najbardziej nam odpowiada. Bardzo często jest tak, że podczas pierwszego treningu eksperymentujemy z długością kijków. Odpowiednio dobrana wysokość, ma bardzo duży wpływ na postępy w nauce i komfort ćwiczenia. Dlatego, jeżeli zaczynasz swoją przygodę z nordic walking, nie kupuj kijów o stałej długości!!!

Oprócz możliwości zmiany wysokości tylko w jednym miejscu (nie w dwóch), kije nie powinny mieć żadnych innych „bajerów” np. typu anti-shock.

Osoby bardzo wysokie (powyżej 190 cm) lub niskie powinny skonsultować ze sprzedawcą w sklepie maksymalną i minimalną wysokość kijów. Szczególnie ludzie wysocy mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiednich dla siebie kijów. Osoby o bardzo szerokich lub bardzo szczupłych dłoniach powinny skonsultować ze sprzedawcą rozmiar tzw. rękawiczek (pasków).

Kolejnym ważnym elementem jest wypinana rękawiczka (najtańsze kije mają ten element zamontowany na stałe). W komforcie chodzenia pomaga też niska waga kijków oraz dobrze leżący w dłoni uchwyt. Osobiście lubię uchwyty wykonane w całości lub częściowo z korka – są ciepłe zimą, a latem nie poci się na nich ręka.

Waga dobrych kijków aluminiowych powinna oscylować wokół 400 gram (ok. 200 gram na pojedynczy kijek). Te z włókna węglowego są lżejsze, ale też znacznie droższe.

kije nordic walking
Kije do nordic walking powinny mieć specjalną rękawiczkę, najlepiej wypinaną

Kije dla początkujących – jakie wybrać? Najtańsze kije do nordic walking

Jestem przeciwnikiem drogich inwestycji w sprzęt, jeżeli nie masz pewności, że będziesz go często używać. Najtańsze kijki nordic walking znajdziemy w dyskontach, jednak odradzam ich zakup. Nigdy nie widziałem takich, które byłyby akceptowalne i dawały komfort ćwiczenia. Większość jest ciężka, niewygodna i toporna. Ale kosztują mniej niż 100 zł.

Przyzwoite kije można nabyć w przedziale cenowym 190-250 zł. Znajdziesz je w ofercie dobrych firm, takich jak: Gabel oraz Fizan, a także KV i Vipole. Wszystkie produkty są godne polecenia i powinny służyć latami. Niestety, należy pamiętać, że nie zawsze i wszędzie będzie można dostać polecane przeze mnie kije!!

Najkorzystniej cenowo wypadają kijki Gabel Vario, które zazwyczaj polecam początkującym. W granicach 230 zł powinniśmy dostać kije Fizan Speed (nie nadają się dla osób wysokich), KV+Zaluna Clip oraz, Vipole Top-click.

Zdecydowana większość amatorów nordic walking nie ma potrzeby kupowania droższych i bardziej zaawansowanych kijków.

Kije z nieco wyższej półki

W tej grupie znajdują się kije, których cena zaczyna się od 250 zł. Ciekawą opcją są Fizany NW Lite. Co prawda mają dwa punkty regulacji wysokości, czego wcześniej nie polecałem, ale po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca, więc mogą być bardzo wygodne dla każdego, kto często z kijami podróżuje. Świetnie nadają się do przypięcia do plecaka, ewentualnie bagażnika rowerowego. Okazuje się też, że mieszczą się w samolotowym bagażu podręcznym!

Inne z tej półki cenowej to (230-300 zł): Fizan Speed Race z tzw. ostrym pazurem (lepiej spisuje się w terenie), Gabel Stretch Lite, KV+ Alps 2 Clip oraz bardzo lekkie Fizan Pro Carbon.

Kije bardzo profesjonalne

Profesjonalnymi i drogimi kijami powinni zainteresować się bardzo aktywni miłośnicy nordic walkingu. Ludzie, którzy intensywnie trenują kilka razy w tygodniu. Wszyscy wspominani już producenci (Gabel, Fizan i KV+) posiadają w ofercie bardzo dobre kije dla profesjonalistów. Za najlepszą firmę produkującą kije do nordic walking uchodzi Leki, ale obecnie ciężko kupić kije regulowane tego producenta.

Skontaktuj się przed wyborem kijów

Jeżeli masz wątpliwości, co do wyboru kijów, to skontaktuj się ze mną, a pomogę ci wybrać odpowiednie spośród dostępnych na rynku

Ja używam kijów firmy „Leki”. Świetnie się sprawdzają u użytkowników, którzy uprawiają nordic walking kilka razy w tygodniu