Czy zetknęliście się kiedyś z konferencjami TED lub lokalną odmianą TEDx? Jestem ich fanem od dobrych kilku lat. Konferencje TED (Technology, Entertainment and Design, czyli Technologia, Rozrywka i Design) to maksymalnie 18 minutowe wystąpienia mające promować idee warte rozpowszechnienia. Dostępne są na zasadzie wolnej licencji, a większość doczekała się też polskich napisów (subtitles).
Konferencje TED mają wiele zalet. Po pierwsze inspirują. Po drugie pokazują, że w krótkim czasie, można przekazać bardzo dużo wiedzy. Po trzecie stanowią wspaniały przykład, jak przemawiać – merytorycznie, ciekawie, czasami bardzo dowcipnie, niekiedy wzruszająco. I na koniec zostawiłem ich niebagatelną, chociaż nie tak oczywistą, jak poprzednie, zaletę – uczą języka angielskiego.
Wśród setek wystąpień, jak wybrać te najlepsze? Oto moja subiektywna ósemka, może i ciebie zainspiruje?
Ken Robinson
Dla mnie niekwestionowany król TED. Niesłychanie elokwentny i dowcipny, porusza tematy związane z niedostatkami współczesnej edukacji oraz kwestie odnajdywania i wykorzystania naturalnych ludzkich talentów. Z trzech wystąpień, ciężko wybrać tylko jedno. Proponuję zacząć od konferencji z 2010 roku. Na fali zachwytu nad Kenem Robinsonem natychmiast nabyłem jego książkę, gdy tylko ukazała się w polskich księgarniach i z przykrością stwierdziłem, że pisze znacznie gorzej niż mówi. Nie jest to zła lektura, wielu zapewne się spodoba, ale mnie delikatnie rozczarowała.
Dan Ariely
Panuje powszechne przekonanie, że człowiek jest istotą niezwykle racjonalną. Okazuje się, że niewiele jest prawdy w tym przekonaniu. Po mistrzowsku rozprawia się z nim Dan Ariely, pokazując, jak łatwo ulegamy przeróżnym iluzjom. Jego wystąpień słucha się z przyjemnością – są błyskotliwe, mądre i zabawne jednocześnie. Na koniec mam dobrą wiadomość – Dan Ariely nie tylko świetnie mówi, ale też nieźle pisze, zachęcam do zapoznania się z jego „Potęgą irracjonalności”. Z pięciu wystąpień publikowanych na TED, za najbardziej wartościowe uznaję to z 2012 roku o motywowaniu i efekcie IKEA.
Dan Pink
Najpierw przeczytałem jego książkę “Drive”, a dopiero potem zobaczyłem wystąpienie Dana Pinka na TED. Może dlatego jego tezy, aż tak bardzo mnie nie zaskoczyły. Polecam zarówno wystąpienie, jak i książkę. Powszechnie przyjmuje się, że w zamian za wysoką nagrodę, otrzymuje się wysokiej jakości pracę. W większości przypadków jest to błędne przekonanie. Wysoka nagroda często jest przyczyną porażki, szczególnie, gdy oczekujemy kreatywnego rozwiązania problemu. Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj wystąpienie Dana Pinka lub przeczytaj jego książkę.
Kelly McGonigal
Specjalistka od stresu tłumaczy, jak naprawdę przeżyty stres wpływa na nasze zdrowie. Dowiecie się jakie czynniki decydują czy stres będzie zabójczy czy też nie i w jaki sposób możemy uchronić się przed niszczącym działaniem stresu. Kelly McGonigall świetnie mówi, trochę gorzej pisze, jednak polecam jej książkę Siła woli, szczególnie tym osobom, które nieskutecznie walczą z pokusami czy odkładaniem ważnych spraw na później.
Amy Cuddy
Nasze ciało w widoczny sposób reaguje na nasze myśli. Napisano wiele książek, jak odczytywać myśli, uczucia oraz prawdziwe intencje rozmówcy poprzez „słuchanie” mowy ciała. Ale czy można mową ciała wpłynąć na myśli? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Nie zdradzę odpowiedzi, ale naukę z tej konferencji TED z sukcesem stosuję w życiu osobistym i zawodowym.
Sandra Aamodt
Niewiele znam osób, które nie były lub nie są na jakiejś diecie. Znak naszych czasów – uznajemy, że jesteśmy za grubi. Dietetycy mają pełne ręce roboty. Zawsze byłem przekonany, że dieta, to nie jest dobre rozwiązanie w walce z nadwagą. Potwierdza to Sandra Aamodt. Diety mogą wręcz sprzyjać otyłości! Co w takim razie zamiast diety? Nie zdradzę sekretu, zobacz wystąpienie Sandry Aamodt na konferencji TED.
Celeste Headlee
Gdy z kimś rozmawiasz, czujesz, że ta druga osoba cię słucha? Czy raczej masz wrażenie, że tylko czeka, aż skończysz, aby opowiedzieć o sobie, dać ci dobrą radę lub uświadomić ci, że kompletnie się mylisz? Jak wielu dobrych słuchaczy masz w swoim otoczeniu? A ty, umiesz słuchać? Chcesz się nauczyć, jak stawać się lepszym słuchaczem? Zastosuj dziesięć rad, jaki ma dla ciebie Celeste Headlee.
Nigel Marsh
Dość krótkie wystąpienie o „work life balance”, może nie jest aż tak odkrywcze, jak poprzednie prelekcje, ale lubię do niego wracać ze względu na sposób opowieści i ujęcie tematu. Stwierdzenie, na którym Nigel Marsh oparł swoją wypowiedź: „Jeżeli nie zaprojektujesz swojego życia, ktoś inny zrobi to za ciebie, w sposób, który niekoniecznie ci się spodoba” – jest mi szczególnie bliskie, gdyż sam zachęcam studentów i uczestników moich warsztatów do projektowania swojego życia.
Inspirujące konferencje TED – podsumowanie
Wśród konferencji TED każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Oczywiście nie powinny one stać się jedynym źródłem wiedzy lecz jedynie inspiracją do dalszych poszukiwań. Jeżeli masz swoje własne inspirujące konferencje TED, które nie znalazły się w tym zestawieniu, nie wahaj się o nim opowiedzieć w komentarzach
„Fake it till you make it” i Amy Cuddy jest moim ulubionym 🙂 Bardzo lubię też TEDed „What makes a hero”, choć to raczej film ale świetnie wpisuje się w moją pracę z uczniami. Z pewnością z Twoich wyborów za chwile obejrzę Kelly McGonigal, bo jeszcze nie widziałam. Pozdrawiam Hegemonie i idę posłuchać 🙂
Am Cuddy wydała w Polsce też książkę, ale już niestety nie do dostania…