Coaching jest specyficznym rodzajem indywidualnego doradztwa. Coach wspiera cię w znalezieniu najlepszego dla ciebie rozwiązania problemu i pomaga w bezpiecznych warunkach to rozwiązanie przetestować. Być może nikt nigdy z tobą w ten sposób nie pracował, być może niektóre metody pracy z coachem wydadzą ci się nielogiczne, niespotykane, a nawet denerwujące. Aby zapobiec zdziwieniu czy rozczarowaniu, przygotowałem ten dość dokładny opis, aby każdy mógł się zorientować, jak wygląda sesja coachingowa.
Sesja coachingowa – przykładowy przebieg
- Istota problemu. Czasami wiesz, że coś nie gra, ale nie masz pojęcia dokładnie co. Lub wydaje ci się, że wiesz, ale po rozmowie z coachem odkrywasz, że istota problemu tak naprawdę leży gdzie indziej. Zdarza się, że to odkrycie jest też rozwiązaniem.
- Czyj jest problem? To ty musisz być posiadaczem problemu, a nie ktoś inny. Nie można pracować nad problemem „Niech ona wreszcie zacznie mnie szanować?”. Można natomiast nad: „Co mogę zrobić, aby zyskać jej szacunek” lub „Co mogę zrobić, aby przestać się aż tak przejmować tym, co ona o mnie myśli”.
- Cel. Czyli odpowiedź na pytanie, „co chcesz w zamian”. Zazwyczaj wiesz, czego nie chcesz, a nie masz pojęcia, jak powinien wyglądać stan idealny. Poprawne ustalenie celu jest niezwykle ważne, bez tego trudno jest efektywnie pracować. W cochingu ustala się cel na proces oraz cele pośrednie na poszczególne sesje. Cel, z którym przychodzą klienci do coacha zazwyczaj jest złożony i wymaga kilku, kilkunastu spotkań, natomiast każda sesja powinna przybliżać do rozwiązania, powinna realizować cel pośredni
- Co się dzieje teraz. Koniecznie trzeba ustalić twoją obecną sytuację, jaki jest punkt początkowy, startowy w drodze do celu. Co zostało już zrobione, jakie kroki podjęte, jakie masz ograniczenia, a jakie zasoby. Często na odkrycie zasobów (talentów, umiejętności, mocnych stron) potrzeba sporo czasu, gdyż przez większość życia, starano się pokazać ci twoje braki, mało kto dostrzegał twoje talenty
- Możliwości. W procesie edukacji uczono cię, że wszystko ma tylko jedno, jedynie słuszne rozwiązanie. Nie jest to prawda. Zazwyczaj istnieje kilka lub nawet kilkanaście rozwiązań problemu. Gdy coach zadaje klientowi pytanie o możliwe rozwiązania, zazwyczaj usłyszy trzy, maksymalnie cztery odpowiedzi. Przeważnie są to rozwiązania, których już próbowałaś i nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Generowanie kolejnych rozwiązań często irytuje klientów, wielu twierdzi, że nie jest w stanie już nic więcej wymyślić. Nieprawda, taka postawa to reakcja obronna umysłu przed zmianami. Jeżeli się przełamiesz, jeżeli z pomocą coacha postarasz się wygenerować więcej rozwiązań, okaże się, że wśród nich znajdziesz przynajmniej jedno, które uznasz za warte wypróbowania
- Działanie. Planowanie bez działania niczemu nie służy. Dlatego na koniec każdej sesji tworzysz plan działań, który realizujesz między sesjami. Gdy działania wypalą, będziesz na najlepszej drodze do sukcesu Jeżeli nie, to na kolejnym spotkaniu zastanowisz się z coachem co zmienić, co zmodyfikować. Pamiętaj, samo uczestnictwo w sesjach coachingowych przyniesie jakieś efekty, lecz dopiero w połączeniu z działaniem osiągniesz przełomowe rezultaty.
Sesja coachingowa – zaproszenie
Oczywiście, w zależności od złożoności problemu, sesja coachingowa może przebiegać na wiele różnych sposobów. Opisałem tylko jej najważniejsze, najbardziej podstawowe elementy. Jeżeli czujesz, że taki sposób pracy może przynieść efekty zapraszam na sesje coachingowe w Łodzi (osobiste) lub za pośrednictwem programu skype (zdalne). Oba rodzaje pracy są skuteczne. Zadzwoń lub przejdź do przycisku kontakt.