Projekt „Odczarować coaching” – część 1
Zaczynam nowy projekt, który nazwałem „Jak odczarować coaching?”. Będę go publikował w dwóch formatach – filmach i tekstach. Jeżeli wolisz oglądać, to zapraszam na mój kanał You Tube, jeżeli wolisz czytać, to zostań tutaj i skorzystaj z wersji tekstowej. Film i tekst trochę się różnią, ponieważ inne reguły rządzą przekazem video, a inne słowem pisanym
Skąd tytuł, „Jak odczarować coaching”? Wokół coachingu narosło wiele mitów i nieporozumień, dlatego czuję, że nadszedł czas, by w przystępny sposób wyjaśnić, jak działa i czemu służy coaching. W jakich sytuacjach i kiedy warto skorzystać z pomocy coacha. Przy okazji zaprezentuję też praktyczne metody i ćwiczenia coachingowe, które możesz samodzielnie wykorzystać.
Coaching jest zmianą
Zacznijmy od podstaw, od pytania, które najczęściej słyszę: „czemu służy coaching?” Odpowiedź jest pozornie prosta: „Coaching pomaga w poradzeniu sobie ze zmianą”. W tym momencie pada kolejne pytanie „A co w tym trudnego?” Ano to, że większość z nas nie radzi sobie ze zmianami. Dlaczego tak się dzieje?
Stabilizacja i bezpieczeństwo
Zazwyczaj synonimem dobrego życia jest stabilizacja i bezpieczeństwo. O tym marzymy. A stabilizacja i bezpieczeństwo, to jest przeciwieństwo zmian. Paradoksalnie zmiany dzieją się nieustannie, taki jest porządek rzeczy – w każdym momencie zmieniamy się pod względem biologicznym, również świat wokół nas nieustannie się zmienia. Jednak potrzeba stabilizacji i bezpieczeństwa jest przemożna.
I to jest pierwsza, moim zdaniem, podstawowa przyczyna tworzenia się problemów. Na tyle jesteśmy zafiksowani na stabilizacji i bezpieczeństwie, że nie jesteśmy przygotowani na zmiany, które nieuchronnie nastąpią.
Coaching jest zmianą – rodzaje zmian
Aby lepiej to wyjaśnić, chciałbym się skupić na charakterystyce zmian. Zmiany generalnie można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza, to zmiany nieuchronne, na które nie masz wpływu, druga, to zmiany, które zależą od ciebie.
Odczarować coachingWięcej informacji o coachingu znajdziesz też w: |
Zmiany nieuchronne
Co ciekawe, zmiany nieuchronne stresują niezależnie od ich rodzaju. Zarówno zmiana pozytywna, jak i negatywna okazują się źródłem problemów i frustracji. Możesz okazać bezradność zarówno wobec zwolnienia z pracy, jak i z niespodziewanego awansu. Traumę może spowodować wypadek, nieuleczalna choroba, jak i nagła wygrana w totolotka.
Najbardziej racjonalną reakcją na zmianę nieuchronną jest przyjęcie do wiadomości, że zmiana już zaszła, że spowodowała konkretne i nieodwracalne skutki. Wtedy możesz skupić się na tym, jak najlepiej w nowej rzeczywistości funkcjonować. Jednak większość ludzi całą energię wydatkuje na zaprzeczeniu zmianie, próbie dalszego życia, jakby się nic nie stało, ewentualnie zatapianiu się w żalu „dlaczego właśnie mnie to spotkało, dlaczego ja?!”. Oczywiście, ból i żal są normalne, szczególnie, że nawet zmiana na lepsze zawsze wiąże się z jakąś stratą.
Jednak w pewnym momencie trzeba wyjść z fazy zaprzeczania i narzekania. I właśnie wtedy będziesz potrzebować wsparcia. Chociażby wsparcia coacha. Coach pomoże ci zrozumieć, na co masz wpływ, a co jest poza twoim zasięgiem. Pomoże ci też przejść do fazy działania. Działanie jest kluczowe, gdyż sprawia, że zaczynasz aktywnie radzić sobie ze zmianą.
Zmiany, które zależą od ciebie
Inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy zmiana zależy od ciebie. To ty podejmujesz decyzję, czy coś zmieniać, na ile zmieniać, a może zostawić wszystko tak jak jest. Chcesz mieć lepszą pracę, ale boisz się odejść z obecnej, jesteś w związku, który cię rani, ale nie umiesz się rozstawać, chcesz zdrowiej żyć, ale nie radzisz sobie z dietami i brakuje ci silnej woli, aby więcej się ruszać.
Z jednej strony bardzo chcesz coś zmienić, ale z drugiej sabotujesz tę zmianę. Dlaczego tak się dzieje? Może podświadomie wolisz kiepską stabilizację, niż zamianę, która jest pewną niewiadomą. Być może nie wiesz, jak skutecznie coś zmieniać, próbowałeś już wcześniej, ale nie wyszło. Mogą być jeszcze inne przyczyny. Aby się dowiedzieć, co konkretnie blokuje twoją zmianę, potrzebujesz spojrzeć na siebie z boku, przeprowadzić autoanalizę.
Samodzielnie nie jest to łatwe do wykonania, prawdopodobnie będziesz potrzebować wsparcia, którego może udzielić ci coach.
Coaching jest zmianą – podsumowanie
Jeżeli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób coach pomoże ci w poradzeniu sobie ze zmianą, to zapraszam Cię do śledzenia kolejnych filmów oraz czytania kolejnych tekstów, które będę systematycznie publikował. Dzięki nim dowiesz się, jak działa coaching i czy jest to metoda, która ci pasuje, bo coaching nie jest dla każdego.
Wszystkich, którzy są już przekonani do coachingu, zapraszam do osobistego kontaktu i zapisania się na sesje coachingowe.