Analiza SWOT, chociaż pierwotnie została wymyślona dla rozwiązań biznesowych, świetnie sprawdza się jako narzędzie w coachingu i w rozwoju osobistym. Jednak, aby z niej korzystać, trzeba ją poprawnie przygotować. W tym artykule chcę ci pokazać, jak uniknąć podstawowych błędów, które popełnia większość osób tworzących swoją pierwszą analizę SWOT.
Analiza SWOT – podstawowe informacje
Nazwa SWOT jest angielskim akronimem i wywodzi się od słów: strengths, weaknesses, opportunities, and threats. W języku polskim te słowa zostały przetłumaczone jako: mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia.
Mocne i słabe strony zależą od nas, natomiast szanse i zagrożenia są czynnikami zewnętrznymi i opisują środowisko, w których pracujemy. Na pierwsze dwa czynniki mamy wpływ, dwa kolejne są niezależne od nas. Wszystkie cztery czynniki zapisujemy w tabeli podzielonej na cztery pola.
Z ciekawych narzędzi coachingowych i rozwoju osobistego warto też skorzystać z „Macierzy Eisenhowera” lub z „odwróconej burzy mózgów„ |
Analiza SWOT w rozwoju osobistym coachingu
W jakich obszarach sprawdza się analiza SWOT? Wszędzie tam, gdzie musimy określić własne zasoby, poznać swoje mocne strony, odkryć talenty. Umiejętność jej tworzenia przydaje się bardzo osobom, które chcą poprawić swoje życie zawodowe – znaleźć lub zmienić pracę, awansować, czy też założyć własną firmę. Narzędzie to sprawdza się też przy pracy nad zdrowym trybem życia, problemami z nauką języka obcego i w wielu innych dziedzinach.
Tworząc analizę SWOT trzeba uważać, aby nie popełnić trzech podstawowych błędów.
Błąd pierwszy – nie ta część tabeli
Najczęstszym błędem jest mylenie mocnych stron z szansami oraz zagrożeń ze słabymi stronami. Na przykład – jeżeli mieszkasz w mieście wojewódzkim, gdzie żyje i pracuje dużo potencjalnych twoich klientów, to jest to szansa czy mocna strona? Oczywiście szansa, bo jest niezależna od ciebie. Natomiast jeżeli posiadasz umiejętność docierania do klientów mieszkających w miastach, bo znasz ich potrzeby, to jest to mocna strona zależna od ciebie.
Coaching z wykorzystaniem analizy SWOTJeżeli chcesz lepiej poznać swoje talenty, mocne i słabe strony, to skorzystaj z coachingu. Zapraszam na sesje do siebie – zarówno w kontakcie bezpośrednim, jak i online. Skontaktuj się przez formularz kontaktowy, aby zapisać się lub uzyskać więcej informacji. Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt |
Błąd drugi – za mało punktów
Drugim błędem jest zbyt mała ilość zapisanych punktów. Jeżeli chcesz zobaczyć efekty pracy z analizą SWOT, to postaraj się wypełnić nie mniej niż 8-10 punktów w każdej części tabeli. Dlaczego nie mniej? Ponieważ pierwszych pięć odpowiedzi masz w głowie i one nie poszerzają twojej świadomości, natomiast wszystko powyżej pięciu jest odkrywcze i rozwojowe. Najlepiej wypełnić 15 lub nawet 20 punktów, ale nie jest to łatwe zadanie i polecam rozłożenie go na kilka dni.
Błąd trzeci – ogólnikowość
Ogólnikowość, to błąd, który sprawia, że analiza jest bezwartościowa. Poniżej macie fragment tabeli analizy SWOT przygotowanej przez osobę, która chciała rozpocząć działalność gospodarczą, ale w tabeli wpisała same ogólniki, które niczego nie wyjaśniają, nie pomagają w odkryciu własnych zasobów.
Po rozwinięciu – punkty wyglądały tak, jak w tabeli poniżej. Nad tak doprecyzowanymi punktami można dalej pracować.
Co jeszcze warto wiedzieć o analizie SWOT?
Pamiętaj, że pewne cechy mogą być zarówno mocnymi, jak i słabymi stronami w zależności od okoliczności. Jeżeli chcesz działać wśród ludzi, pozyskiwać ich dla twojego projektu, to gadatliwość jest zaletą. Jeżeli zamierzasz prowadzić zajęcia jogi lub medytacji, to będzie to wada. Tak samo jest z szansami i zagrożeniami. Jeżeli jesteś architektem wnętrz, to szansą wydaje się być prowadzenie działalności w dużym mieście, a zagrożeniem zamieszkanie w małej miejscowości. Ale nie każda mała miejscowość będzie zagrożeniem – są miasteczka zamieszkane przez bardzo bogatych ludzi, wtedy taka miejscowość staje się szansą.
Przykładowa analiza SWOT osoby, która zamierza zacząć prowadzić zdrowy tryb życia
Analiza SWOT w rozwoju osobistym – jak z nią dalej pracować?
Wypełnienie analizy SWOT samo w sobie niczego nie rozwiązuje, musisz wyciągnąć z niej wnioski. Najlepiej zadając sobie pytania otwarte:
- – Jak mogę wykorzystać moje mocne strony?
- – Jak mam neutralizować słabe strony, jak zamienić je na mocne strony?
- – Czego się dowiedziałem z analizy mocnych stron? Jak to zmienia moje podejście do problemu?
- – Która mocna strona czyni mnie osobą wyjątkową?
- – Którą mocną stronę chcę przede wszystkim wykorzystać w rozwiązaniu problemu?
Oczywiście pytań można zadać jeszcze więcej, wszystko zależy od potrzeby znalezienia rozwiązań i od kreatywności coacha z którym pracujesz.
Podsumowanie – jak wykorzystać analizę SWOT w rozwoju osobistym
Analiza SWOT została stworzona dla rozwiązań biznesowych, ale rewelacyjnie sprawdza się w pracy nad rozwojem osobistym. Bardzo przydaje się w budowie marki osobistej. Polecam przygotowanie analizy SWOT w momencie, gdy zamierzasz podjąć lub zmienić pracę.
Pamiętaj, aby nie mylić mocnych stron z szansami i słabych stron z zagrożeniami. Każdy punkt opisz w miarę dokładnie, w każdej ćwiartce tabeli zamieść co najmniej 10 punktów. Samo wypełnienie tabeli to za mało, musisz jeszcze ją przeanalizować, najlepiej zadając sobie pytania otwarte