Kije do Nordic Walking – jak wybrać? Poradnik

Bardzo często na treningach jestem pytany, jakie kije do nordic walking powinnam/powinienem kupić. W odpowiedzi przygotowałem ten krótki poradnik. Zachęcam Cię też do przeczytania tekstu o Nordic walking na moim blogu

trening nordic walking w Łodzi
Spacer z kijami do nordic walking

Dlaczego specjalne kije do nordic walking?

Na początku też sobie zadawałem to pytanie i chodziłem z kijami trekingowymi. Do czasu, aż zapisałem się na profesjonalne szkolenie nordic walking i na własnej skórze przekonałem się, jaką różnicę robią dobre kije i o ile przyjemniej i wygodniej się z nimi chodzi. Możesz uwierzyć mi na słowo, że specjalistyczne kije są konieczne lub pożyczyć od kogoś, kto już takie kije posiada i sprawdzić moje informacje w praktyce.

Czym powinny się charakteryzować kije kupowane przez początkującego?

Po pierwsze powinny być składane. W początkowej fazie nauki doświadczamy, jaka wysokość kijków najbardziej nam odpowiada. Bardzo często jest tak, że podczas pierwszego treningu eksperymentujemy z długością kijków dwu, a nawet trzykrotnie. Odpowiednio dobrana wysokość, ma bardzo duży wpływ na postępy w nauce i komfort ćwiczenia.

Oprócz możliwości zmiany wysokości tylko w jednym miejscu (nie w dwóch), kije nie powinny mieć żadnych innych „bajerów” np. typu anti-shock.

Kolejnym ważnym elementem jest wypinana rękawiczka (najtańsze kije mają ten element zamontowany na stałe). W komforcie chodzenia pomaga też niska waga kijków oraz dobrze leżący w dłoni uchwyt. Osobiście lubię uchwyty wykonane w całości lub częściowo z korka – są ciepłe zimą, a latem nie poci się na nich ręka.

Waga dobrych kijków powinna wahać się między 400, a 500 gram (para)

kije nordic walking
Kije do nordic walking powinny mieć specjalną rękawiczkę, najlepiej wypinaną

Najtańsze kije do nordic walking

Jestem przeciwnikiem drogich inwestycji w sprzęt, jeżeli nie masz pewności, że będziesz go często używać. Najtańsze kijki nordic walking znajdziemy w dyskontach, jednak odradzam ich zakup. Nigdy nie widziałem takich, które byłyby akceptowalne i dawały komfort ćwiczenia. Większość jest ciężka, niewygodna i toporna. Jeżeli chcesz kupić coś do 100 zł, to proponuję kije Nils. Nie są one idealne, szczególnie rękawiczka jest nie najlepiej wykonana, ale są to kije, które spełniają podstawowe warunki nordic walking.

Moja rada: jeżeli rzeczywiście nie masz pieniędzy, to kup kije Nils, ale osobiście radziłbym wybór kijów ze średniej półki!

Kije do nordic walking – średnia, przyzwoita półka

Przyzwoite kije można nabyć w przedziale cenowym 150-200 zł. Do średniej półki należą kije firm: Gabel oraz Fizan, a także KV. Wszystkie produkty są godne polecenia i powinny służyć latami. Najkorzystniej cenowo zazwyczaj wypadają kijki Gabel Vario, które zazwyczaj polecam początkującym. Ciekawą opcją są Fizany NW Lite. Co prawda mają dwa punkty regulacji wysokości, czego wcześniej nie polecałem, ale po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca, więc mogą być bardzo wygodne dla każdego, kto często z kijami podróżuje. Świetnie nadają się do przypięcia do plecaka, ewentualnie bagażnika rowerowego. Okazuje się też, że mieszczą się w samolotowym bagażu podręcznym!

Zdecydowana większość amatorów nordic walking nie ma potrzeby kupowania droższych i bardziej zaawansowanych kijków.

Najwyższej jakości kije do nordic walking

W tej grupie znajdują się kije, których cena zaczyna się od 200 zł. Profesjonalnymi i drogimi kijami powinni zainteresować się bardzo aktywni miłośnicy nordic walkingu. Ludzie, którzy intensywnie trenują kilka razy w tygodniu. Wszyscy producenci wymieni w poprzednim akapicie (Gabel, Fizan i KV) posiadają w ofercie bardzo dobre kije dla profesjonalistów. Osobiście chodzę na co dzień z kijami firmy Leki. Najtańszy dobry model tej firmy dostępny na rynku, to Leki Response

Ja używam kijów firmy „Leki”, które świetnie się sprawdzają u użytkowników, którzy uprawiają nordic walking kilka razy w tygodniu